ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 4-ի արտահերթ նիստում Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Ժամանակավոր անաշխատունակության եւ մայրության նպաստների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ըստ հիմնական զեկուցող Նարեկ Զեյնալյանի՝ նախագծի ընդունումը բխում է նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված մեկուսացված եւ ինքնամեկուսացված աշխատող քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանվածության աստիճանից եւ լրացնում է օրենսդրական բացը:
Հարակից զեկուցող ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանը նախագծի կապակցությամբ արձանագրել է, որ երեկ Կառավարությունը հստակ դեմ է արտահայտվել նախաձեռնությանը: Ընդունելի համարելով նախագծի գաղափարը՝ այնուամենայնիվ Կառավարության կարծիքը մնացել է անփոփոխ՝ նկատի ունենալով նախագծի կապակցությամբ առկա ֆինանսական անորոշությունների բավականին բարձր մակարդակը:
Սմբատ Սաիյանն առաջարկել է նախագծի հեղինակին սահմանված կարգով այն վերադարձնել առաջին ընթերցման ռեժիմ՝ առաջարկությունների ներկայացման փուլ, եւ այդ ժամանակահատվածում համատեղ աշխատել, համապատասխան հաշվարկներ կատարել, ֆինանսական անորոշությունների բարձր մակարդակը որոշակիորեն զսպող կամ մեղմող մեխանիզմներ մշակել:

4 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам под председательством Н.Зейналяна во втором чтении обсужден проект о внесении дополнений в Закон РА «О пособиях по временной нетрудоспособности и материнству». Согласно основному докладчику, принятие проекта обусловлено степенью социальной защиты граждан, работающих вследствие эпидемии коронавируса в режиме изоляции и самоизоляции, и заполняет законодательный пробел.
Содокладчик заместитель министра труда и социальных вопросов РА С.Саиян заявил, что предлагаемые поправки в указанный Закон твердо отклонены Правительством – в силу высокого уровня существующей финансовой нестабильности.
С.Саиян предложил автору вернуть проект в установленном порядке в режим первого чтения – в стадию представления предложений, и в этот период совместно поработать, произвести соответствующие расчеты, разработать механизмы сдерживания или смягчения высокого уровня финансовой неопределенности.