ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 4-ի արտահերթ նիստում Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Ժամանակավոր անաշխատունակության եւ մայրության նպաստների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ըստ հիմնական զեկուցող Նարեկ Զեյնալյանի՝ նախագծի ընդունումը բխում է նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված մեկուսացված եւ ինքնամեկուսացված աշխատող քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանվածության աստիճանից եւ լրացնում է օրենսդրական բացը:
Հարակից զեկուցող ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանը նախագծի կապակցությամբ արձանագրել է, որ երեկ Կառավարությունը հստակ դեմ է արտահայտվել նախաձեռնությանը: Ընդունելի համարելով նախագծի գաղափարը՝ այնուամենայնիվ Կառավարության կարծիքը մնացել է անփոփոխ՝ նկատի ունենալով նախագծի կապակցությամբ առկա ֆինանսական անորոշությունների բավականին բարձր մակարդակը:
Սմբատ Սաիյանն առաջարկել է նախագծի հեղինակին սահմանված կարգով այն վերադարձնել առաջին ընթերցման ռեժիմ՝ առաջարկությունների ներկայացման փուլ, եւ այդ ժամանակահատվածում համատեղ աշխատել, համապատասխան հաշվարկներ կատարել, ֆինանսական անորոշությունների բարձր մակարդակը որոշակիորեն զսպող կամ մեղմող մեխանիզմներ մշակել:

At June 4 extraordinary sitting, the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs moderated by Narek Zeynalyan debated in the second reading the draft law on Making Addenda to the Law on Temporary Invalidity and Maternity Allowances. According to the key speaker Narek Zeynalyan, the adoption of the draft law stems from the degree of the social protection of the isolated and self-isolated working citizens conditioned by the new coronavirus and fills in the legislative gap.
The key speaker, the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Smbat Saiyan recorded regarding the draft law that the day before the Government distinctly was against the initiative. Considering acceptable the idea of the draft law, nevertheless the opinion of the Government remained unchanged, taking into consideration the rather high level of the existing financial uncertainty relating to the draft law.
Smbat Saiyan proposed the author of the draft law to return it to the first reading regime in the established order, the phase of submitting the recommendations, and jointly work during that period, make appropriate accounts and work out certain checking and mitigating high level of financial uncertainty.